Pykčio emocijos prigimtis priklauso gyvūnų pasauliui, kurio atstovai pavojaus akivaizdoje atsiduria ties pasirinkimu – bėgti ar atakuoti. Įskaudinti, įžeisti žmonės elgiasi panašiai. Tačiau kai kurie yra tokie jautrūs, kad nepavojingas situacijas suvokia kaip puolimą ir reaguoja labai aštriai, net agresyviai. Kitaip tariant, pažymi savo teritoriją – neliesk, atstok!

Stiprus ego – greitas pyktis

Stipresni ar švelnesni įsiūčio protrūkiai būdingi visiems – nuo impulsyvių, linkusių naudoti jėgos metodus ir nesugebančių savęs sukontroliuoti, iki liguistai nepasitikinčių savimi ir tik labai retai leidžiančių sau „tokį nesusivaldymą“.

Padidėjęs jautrumas pavojams būdingas žmonėms su stipriu ego. Juos valdo itin stipri baimė pralaimėti, parodyti žemą savivertę, silpnumą, pripažinti kito asmens pranašumą. Tačiau greitai įžvelgiantys pavojus jie nėra įvaldę nei vidinių kontrolės mechanizmų (paprastesnio požiūrio į gyvenimą, savęs valdymo), nei išorinių priimtinų būdų pykčiui valdyti, pavyzdžiui, signalizuoti kitam „man nepatinka, kaip tu elgiesi“.

Teisingas kalbėjimas apie savo jausmus tai ne „tu blogas“, o „man nepatinka ši situacija“. Sutuoktiniai, kurie išmoksta duoti ir priimti tokius signalus, dažnai taikiai išsprendžia kilusias problemas. Tačiau pikčiurna paprastai nesugeba ramiai reaguoti į menkiausią kito asmens nepritarimą, todėl nepritariantis pašnekovas jam – kaip juodoji dėžė. Jis nesupranta, kodėl tas taip pasielgė arba supranta, bet interpretuoja tai kaip kažką kenksminga, ką reikia nedelsiant palaužti ir sunaikinti.

Valdome vulkaną!

  • Pildykite pykčio dienoraštį, į kurį žymėkite viską: kada, kodėl, kaip sureagavote. Nepraleiskite nei vieno savo plykstelėjimo. Stebėkite įprastas reakcijas į pyktį. Taip sužinosite, kokios situacijos dažniausiai išveda jus iš pusiausvyros ir ateityje bus lengviau jų išvengti arba joms pasiruošti.
  • Išliekite pyktį ant lapo, išrašykite viską, kas jus supykdė, suerzino. Baigę lapą suplėšykite ar sudeginkite. Pasijusite ramesnė, išsilaisvinusi iš pykčio gniaužtų.
  • Jeigu nirštate, o privalote oponentui atsakyti, padarykite 10-15 sekundžių pauzę, per kurią mintyse galite suskaičiuoti iki dešimties arba susitelkti į savo kvėpavimą, o įsitikinę, kad nusiraminote, atsakykite.
  • Atminkite, kad svarbu ne kovoti su pykčiu, kaip neigiama emocija, o naikinti jos priežastis.
  • Mokykitės šalinti raumenų įtampą. Įveikus stereotipinę kūno reakciją į pyktį, bus lengviau susidoroti su vidiniu įtūžiu.
  • Leiskite žmonėms kalbėti! Gal būt situacija ne tokia bloga, kaip jums atrodo. Išklausykite juos! Pyktis, kaip ir kitos neigiamos emocijos, gimsta dešiniajame smegenų pusrutulyje. Įjunkite kairįjį pusrutulį – logikos centrą, ir dešiniojo veikla sulėtės.

3 ilgalaikės savikontrolės ugdymo metodai

AtsipalaidavimasPatogiai atsisėskite, pasistenkite, kad netrukdytų pašaliniai garsai. Atpalaiduokite raumenis kartodama formulę: „Aš kvėpuoju ramiai. Kūnas atsipalaiduoja. Veidas atsipalaiduoja. Kaklas atsipalaiduoja. Rankos atsipalaiduoja. Kojos atsipalaiduoja“. Įsivaizduokite, kaip pamažu šilumos banga užlieja veidą, kaklą, krūtinę, pilvą ir t.t. Kai atsipalaiduoti išmoksite, pabandykite vizualizuoti vietą, kurioje jums malonu, kur esate rami ir laiminga: pliaže, prie kalnų upelio, miško pievelėje.

Pykčio emocijos „ištrynimas“Kai stipriai supykstate, stebėkite, kur jaučiate didžiausią įtampą. Pasistenkite nukreipti ten visą dėmesį, atlikdama keletą mažyčių tos grupės raumenų judesių. Įsivaizduokite, kaip pamažu „trinate“ negatyvių jausmų piešinį, mažindama jų emocinę jėgą, išleisdama iš jų nuslopintą energiją ir naikindama pyktį.

Scenarijaus perrašymasSakykime, kad savikontrolę prarasti jus priverčia tos pačios pasikartojančios situacijos. Pabandykite mintyse kurią nors prikelti ir „prasukite“ jos įvykių epizodus, sukeliančius nemalonias emocijas. Dar ir dar kartą perkratykite viską, kas nepatinka ir priverčia įsitempti. O paskui pabandykite mintyse „perrašyti“ tą epizodą tik jau su teigiamomis detalėmis ir įsivaizduoti, kad, pavyzdžiui, žiūrite linksmą filmą laiminga pabaiga ar komediją. Atlikite tai keletą kartų, kol tas epizodas nebekels asociacijų su neigiamais jausmais. Pabandykite perkelti naują filmą į gyvenimą. Kai gerai įgusite, tai pavyks automatiškai. Taps vis lengviau pasitikėti savimi, atsikratyti baimių, įtampos ir nepasitenkinimo.

Psichologė Rasa